Jak poprawnie wyłączyć komputer

Jak poprawnie wyłączyć komputer

Kiedy z menu Start wybierasz opcję “Zamknij” na swoim komputerze z systemem Windows 10 twój komputer tak naprawde nie do końca się wyłącza. Zamiast tego, zapisuje swój stan i wchodzi w tryb hibernacji. Dzięki temu rozwiązaniu komputer uruchamia się szybciej ale, może to wywołać różne problemy. Jeśli doświadczasz jakiegoś problemu związanego z twoim komputerem użyj opcji “Uruchom Ponownie”. Ta opcja, w przeciwieństwie do zwykłego zamykania, kompletnie wyłączy i włączy ponownie system od zera.Dlaczego opcja “Zamknij” tak naprawde nie wyłacza komputera?

Poprzednie wersje systemu Windows posiadały podział na dwie opcje wyłączenia: zamykanie i hibernowanie. Opcja zamykania zamykała wszystkie programy, czyściła pamięć i w pełni zamykała system. Po ponownym uruchomieniu system włączał się od zera. Natomiast hibernowanie zapisywało uruchomione aplikacje, otwarte pliki i stan systemu na dysk co pozwalało szybciej wznowić pracę.


Windows 10 pod opcją “Zamknij” tak naprawde rozumie zamknięcie komputera poprzez funkcję Fast Startup która łączy w sobie elementy zamykania i hibernacji. Zamyka wszystkie programy (tak jak podczas zamykania) ale zapisuje wewnętrzny stan systemu (tak jak podczas hibernacji). Podczas następnego uruchomienia system przywraca swój stan, co pozwala mu szybciej się uruchomić.

Jak sprawdzić kiedy komputer został poprawnie wyłączony

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś kiedy twój komputer został poprawnie wyłączony poprzez opcję “Uruchom ponownie” możesz sprawdzić czas pracy w Menadżerze Zadań.


1. Użyj skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + ESC

2. Wybierz opcje “Więcej szczegółów”

3. Wybierz zakładkę “Wydajność”

4. Licznik “Czas Pracy” pokazuje czas przez jaki komputer pracował od ostatniego ponownego uruchomienia

Poprawne wyłączanie komputera

1. Kliknij przycisk Windows w lewym dolnym rogu lub użyj przycisku Windows na klawiaturze

2. Wybierz opcje “Zasilanie”

3. Wybierz opcję “Uruchom Ponownie”